Türkiye’de e-kitap yayıncılığının gelişmesi, mikro öykü türünün yaygınlaşması ve bilimkurgu yazınının teşvik edilmesi amacıyla Entropol Kitap, Fabilog ve Kayıp Rıhtım işbirliğiyle Bilimkurgu Mikro Öykü Yarışması düzenlenecektir. Ayrıca jüri tarafından yayımlanmaya değer bulunan öyküler bir seçkide toplanarak e-kitap olarak yayımlanacaktır.

Jüri: Hakan Tunç, Murat Başekim, Murat Çetinkaya, Özgün Muti, Sinan İpek, Tevfik Uyar


YARIŞMA KURALLARI

Seçkiye yapılacak başvurular için belirlenmiş olan kurallar aşağıdaki gibidir:

 1. Öyküler Türkçe olmalı, yazım kurallarına uygun şekilde kaleme alınmalıdır.
 2. Öyküler daha önce internet de dahil hiçbir yerde yayımlanmamış olmalıdır.
 3. Öykülerde bilimkurgusal öğeler bulunması şarttır.
 4. Öykülerin boşluklu karakter sayısı azami 280 olabilir. Daha uzun öyküler değerlendirmeye dahil edilmeyecektir.
 5. Her yazar en çok 2 öykü ile başvurabilir.
 6. Katılımcılar öykülerinin juri tarafından yayımlanmaya değer bulması halinde internette veya e-kitap olarak yayımlanacak bir seçki içerisinde yer alacağını kabul ederler.

ESERLERİN GÖNDERİMİ

 1. Eser bu sayfanın sonunda bağlantısı yer alan form aracılığıyla gönderilecektir:
 2. Her bir katılımcı, kimlik ve iletişim bilgilerinin yanı sıra bir adet de rumuz belirleyecektir. Bu rumuz en az bir kelime ve bir sayıdan oluşmalıdır (Örnek: entropol71).
 3. Katılımcılar özgeçmiş hanesine 500 karakteri aşmayan bir özgeçmiş yazmalıdırlar. Seçilen eserlerin yayımlanacağı e-kitapta özgeçmişlere de yer verilecektir.
 4. Bu formdaki tüm haneler doldurularak gönderildiğinde başvuru aşaması tamamlanmış olur. Son başvuru tarihi 29 Mart 2015‘tir.

KAZANANLARIN BELİRLENMESİ

 1. Öyküler öncelikle yarışma kuralları açısından bir ön elemeye tabi tutulacaktır. Tür, uzunluk ve imla bakımından kuraldışı olan eserler ön eleme aşamasında diskalifiye olacaklardır.
 2. Ön elemeyi geçen eserler jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulacaklardır. Yarışma sonunda üçü jüri, birisi okurlar tarafından seçilen dört öykü dereceye girmiş sayılacaktır.
 3. Jüri tarafından belirlenen en iyi üç öykü doğrudan dereceye girmiş sayılacak, jürinin puanlamaları sonucunda en yüksek puanı almış 10 öykü ise 4 Mayıs 2015 tarihinde halk oylamasına sunulacaktır. Bu oylamada en yüksek puanı almış olan öykü, “Okurun Seçimi” olarak derecelendirilecektir.
 4. Dereceye giren öyküler 1 Haziran 2015 tarihinde ilan edilecektir. Kazananlara yarışma sponsoru Mağazaloji tarafından sürpriz hediyeler verilecektir.
 5. Jüri tarafından yayımlanmaya değer bulunan en az otuz öykü kazananların ilanını takip eden iki ay içerisinde “Mikro Bilimkurgu Öykü Seçkisi” adıyla e-kitap olarak yayımlanacaktır.

MİKRO ÖYKÜ ÖRNEKLERİ

Üç yüz (300) kelimeden daha kısa olan tüm öykülere Mikro Öykü ya da Flaş Kurgu adı verilir. Bazı kaynaklarda Çok Kısa Öykü adıyla anıldığı da görülür.

Adam Flanders, Micro Future Yarışması (Mansiyon)

Cynthia hiçkimsenin öngöremeyeceği bir hızda öğreniyordu. Görünüşe bakılırsa totipotent hücreleri eksponansiyel bir oranda gelişiyordu. Bugün onu bir fare olarak andıkları son gün olacaktı.

Ozan Çınar, “Kitap-lık Dergisi, Sayı 149”

Sevgilisini aldatan Nihal, ağlıyor çocuğun karşısında. Nihal bir hamamda keşfetti suyun kandırma kuvvetini. Zaten âşık olan, inanmaya hazırdır her zaman.

Tevfik Uyar, “Açık Bilim, Nisan 2014”

Şirin, küçük ve sevimli bir kız çocuğu olduğu kadar oldukça üretkendi de. Önlem almazsanız hemen bulunduğu odayı dolduracak kadar çoğaltabiliyordu kendini; gözleri hariç. Siz iyi veya kötü bir çocuk olsanız da Şirinler’i görebilirdiniz; ama Şirinler sizi asla göremezlerdi.

Ernest Hemingway

“Satılık bebek patikleri: Hiç giyilmemiş”

 

ESERLERİNİZİ GÖNDERİN:

Yarışmamıza göndermek istediğiniz eserleri bize elektronik form aracılığıyla gönderebilirsiniz. Eserinizin yarışmaya dahil edilebilmesi için 2. adımda yer alan Yayımlama Onay Belgesi’ni muhakkak göndermeniz gerekmektedir.

Yarışma başvuru sürecinizin tamamlanması için aşağıda bağlantısı verilmiş bulunan belgenin bir çıktısını alarak doldurmanız ve imzaladıktan sonra tarayarak info@entropol.com adresine göndermeniz gerekmektedir.

Onay Belgesi

Çevrimiçi başvuru formunu doldurmak ve öykülerinizi göndermek için aşağıdaki adrese tıklayın:
Başvuru Formu